Fotogalerie
Návštěvnost
Celkem : _
Dnes     : _
Online   : 0
Vaše IP : 3.238.116.201.

Jak vznikají důvody ke zdražování elektřiny a tepla

V akciové společnosti ČEZ došlo k nehospodárnému rozhodnutí. Jedná se o záměr výstavby tří bloků o výkonu 3 x 250 MW za 25 miliard korun v elektrárně Prunéřov II , kdy management ČEZ argumentuje tím, že jejich ekonomická návratnost přichází v úvahu po 25 až 30 letech provozu. To znamená, že by přilehlý povrchový hnědouhelný Důl Nástup Tušimice musel být schopen dodávat uhlí do období let 2039 – 2044. Ovšem uhlí v něm bude reálně vyčerpáno o 10 až 15 let dříve a tím hrozí zmaření investic na úkor všech občanů České republiky.

Chybějící množství zásob uhlí bylo způsobeno jeho prokázanou nelegální těžbou (bez posouzení vlivů na životní prostředí a bez povolení báňské zprávy). Na nelegální těžbu uhlí upozornilo Ministerstvo životního prostředí v roce 2007 a opakovaně v roce 2008. ČEZ však na tato upozornění nereaguje. Přitom, pokud by se za několik let záměr výstavby tohoto zdroje energie uskutečnil, bylo by opožděně zjištěno, že zásoby uhlí na Dole Nástup Tušimice stačí maximálně do roku 2030. Tuto skutečnost potvrzuje Pasport ložiska Dolu Nástup Tušimice , čehož si je management Severočeských dolů plně vědom. Přesto však nepravdivě zveřejňuje, že má k dispozici uhlí až do roku 2040. Tím se chce vyhnout odpovědnosti za to, že by se musel řešit nedostatek uhlí nákupem z jiné soukromé uhelné společnosti, což by vyvolalo vyšší náklady na výrobu elektrické energie a tím vyústilo v dramatické zvýšení cen elektrické energie a tepla.

Tyto skutečnosti byly opakovaně vysvětlovány na valných hromadách představenstvu ČEZ a.s. 6 let

Nadační fond proti korupci svolal tiskovou konferenci a média reagovala zde nebo zde

O situaci zaslala dne 26.8.2012 senátorka MUDr. Alena Dernerová z Mostu otevřený dopis ministrovi financí Kalouskovi

Na tento dopis doposud již bývalý ministr Kalousek neodpověděl, ačkoliv Ministerstvo finanací je většinovým akcionářem ČEZu.

 

NFPK ocenil Věru Ježkovou za odvahu

ČT24 19.06.2012 Na modernizaci Prunéřova může stát přijít až o desítky miliard
ČT24 08.11.2012 Žena upozornila na praktiky ČEZu, ocenil ji protikorupční fond